عکس‌ یا ویدیو باعث پیشرفت پیج اینستاگرام می شود؟

بیش از یک دهه از تأسیس اینستاگرام می گذرد و همچنان کاربران این شبکه ی اجتماعی روز به روز در حال افزایش هستند. یکی از اصلی ترین دلایل این محبوبیت، رسانه محور بودن اینستاگرام است. محتواهایی که در فضای اینستاگرام آپلود می شوند همگی از تصویر تشکیل شده و در بیشتر موارد شامل صوت هم می شوند. این ویژگی ها باعث می شوند محتوای موجود در این شبکه ی اجتماعی هم جذاب به نظر برسند و هم راحت تر به خاطر سپرده شوند.

شما به عنوان یک کاربر می توانید محتوا را به دو شکل عکس یا ویدیو در پیج اینستاگرام خود قرار دهید. شاید برای صاحبان پیج های شخصی چندان مهم نباشد که پست هایشان چقدر توسط فالوورها لایک و کامنت دریافت کند؛ اما مطمئناً کسانی که مشغول کسب درآمد از اینستاگرام هستند، این سوال برایشان پیش آمده است که گذاشتن کدامیک در اینستاگرام نتیجه ی بهتری دارد، عکس یا ویدیو؟

با مطالعه ی این مقاله آموزشی یاد خواهید گرفت که کدام قالب محتوای باعث پیشرفت پیج اینستاگرامی شما می شود!

عکس‌ یا ویدیو باعث پیشرفت پیج اینستاگرام می شود؟


اگر به دنبال این هستید که برای سوال بالا یک جواب قطعی پیدا کنید، باید زاویه ی دید خود را کمی تغییر دهید. چون طبق مشاهدات و تجربیات کاربران اینستاگرام، معمولاً پیج هایی می توانند به موفقیت برسند که از هر دو نوع قالب محتوایی عکس و ویدیو استفاده کنند. اما بسته به این که موضوع فعالیت پیج شما در چه زمینه ای باشد و علاقه مندی های مخاطبان شما به چه شکل باشد، باید یکی از این قالب ها را در اولویت قرار دهید.

زمینه ی فعالیت پیج یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که می تواند جهت گیری شما درباره استفاده از عکس یا ویدیو را تحت تأثیر قرار دهد. برخی پیج ها هستند که صاحبان آن ها مجبورند از یک قالب محتوایی خاص بیشتر از قالب دیگر استفاده کنند. برای مثال پیج هایی که در زمینه های زیر فعالیت می کنند، باید محتوای ویدیویی بیشتری تولید کنند و پست های عکس دار را در اولویت دوم قرار دهند:

 • فیلم و سریال
 • بازی‌های ویدیویی
 • آموزشی
 • ورزشی

در مقابل، پیج هایی با موضوعات زیر می بایست پست های عکس‌دار بیشتری نسبت به پست های ویدیویی تولید و منتشر کنند:

 • توییتی
 • خبری
 • پیج های والپیپر و بکگراند

نرخ تعامل شما را در انتخاب عکس یا ویدیو راهنمایی می کند!

خب! این موضوع چگونه می تواند به قالب محتوایی پیج اینستاگرام ما ربط داشته باشد؟
تجربیات و بررسی ها نشان داده که میزان مشارکت کاربران در پست های عکس دار و ویدیویی متفاوت است. به عبارتی نرخ تعامل عکس و ویدیو در یک پیج اینستاگرامی یکسان نیست. در برخی فاکتورها عکس ها برتر هستند و در برخی دیگر پست های ویدیویی دست بالاتر را دارند. به عنوان مثال …

در مسابقه‌ ی نرخ تعامل، عکس برنده است یا ویدیو؟

برای اینکه به این نتیجه برسیم که اولویت اولمان پست های ویدیویی خواهد بود یا عکس دار، باید نرخ تعامل پست های عکس دار و ویدیویی را به طور کامل بررسی کنیم. نرخ تعامل به عوامل مختلفی بستگی دارد که در این مقاله 4 مورد لایک، کامنت، سیو و اشتراک گذاری را مورد بررسی قرار می دهیم.

1. بررسی تعداد لایک پست های عکس دار و ویدیویی


طبق تحقیقاتی که صورت گرفته است، پست های عکس دار معمولاً بیشتر از پست های ویدیویی لایک دریافت می کنند. برخی دلیل این مسئله را به این صورت عنوان می کنند:
چون عکس ها می توانند محتوای خود را در کوتاه ترین زمان به مخاطب انتقال دهند، کاربران نیز سریعاً پس از دیدن پست عکس دار و دریافت پیام، عکس مورد نظر را لایک کرده و صفحه را اسکرول می کنند. در حالی که ویدیوها برای انتقال زمان بیشتری نیاز دارند و کاربرانی که عادت به اسکرول کردن صفحه ی فید دارند، از پست های ویدیویی رد شده و آنها را لایک نمی کنند.

2. بررسی تعداد کامنت پست های عکس دار و ویدیویی


بر خلاف مورد قبلی که پست های عکس دار لایک بیشتری دریافت می کردند، این بار شرایط متفاوت است و ویدیوها کامنت های بیشتری نسبت به پست های عکس دار دریافت می کنند. بر اساس تحقیقات و مشاهداتی که برخی وب سایت ها انجام داده اند، میانگین دریافت کامنت انواع پست های عکس دار، ویدیویی و آلبومی به صورت زیر بوده است:

 • پست های عکس دار: 65 کامنت
 • پست های آلبومی: 80 کامنت
 • محتوای ویدیویی: 150 کامنت

دلیل دریافت کامنت بیشتر توسط ویدیوها نیز به این صورت است که معمولاً محتوای ویدیویی بیشتر توانایی این را دارد که ذهن مخاطب را درگیر کند و او را وادار به تعامل کند. کاربرانی که پست های ویدیویی را تماشا می کنند، معمولاً واکنش و نظر خود را نسبت به آن ابراز می کنند. این مسئله در پست های عکس دار نسبت به ویدیوها کمتر دیده می شود.

3. بررسی تعداد سیو پست های عکس دار و ویدیویی

تعداد سیو پست ها نیز شرایطی تقریباً مشابه با مورد قبلی دارد و در این مورد نیز پست های ویدیویی دست بالاتر را دارند. آمار به دست آمده نشان می دهد که کاربران پست های ویدیویی را نسبت به عکس ها بیشتر سیو می کنند تا بعداً به آنها دسترسی داشته باشند. این موضوع می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

پست های عکس دار به راحتی با گرفتن اسکرین شات به گالری منتقل می شوند و امکان دسترسی مجدد به آن ها وجود دارد. اما دانلود ویدیو از اینستاگرام نیاز به ابزار دارد و کاربران برای دسترسی مجدد به آن ها معمولاً اقدام به ذخیره کردنشان می کنند.

4. بررسی تعداد اشتراک گذاری پست های عکس دار و ویدیویی

در نهایت می رسیم به بررسی آمار تعداد اشتراک گذاری ها!

با اینکه تعداد اشتراک گذاری یک پست به موارد زیادی مثل کیفیت محتوا، تعداد فالوورهای پیج، زمان آپلود شدن پست و چندین مورد دیگر بستگی دارد، اما مشاهدات نشان دهنده ی این است که به طور میانگین تعداد اشتراک گذاری پست های ویدیویی نسبت به پست های عکس دار بیشتر است. دلیل این موضوع می تواند این باشد که ویدیوها نسبت به عکس ها می توانند سرگرم کننده تر باشند و از آنجا که در حال حاضر محتوای فان یکی از محتواهای پرطرفدار در فضای اینستاگرام محسوب می شود، اشتراک گذاری بیشتر ویدیوها نسبت به عکس ها نیز منطقی به نظر می رسد.

مزایا و معایب استفاده از عکس در اینستاگرام چیست!

مزایای استفاده از پست های عکس دار در پیج اینستاگرام

 • به صورت میانگین عکس ها لایک بیشتری نسبت به ویدیوها دریافت می کنند.
 • زمان و هزینه ی کمتری برای تولید پست های عکس دار لازم است.
 • برای تولید محتوای عکس دار نیاز به مهارت کمتری دارید.
 • سرعت انتقال اطلاعات در این نوع پست ها زیاد است.
 • استفاده از تصاویر اینفوگرافیک می تواند نرخ به خاطرسپاری اطلاعات را برای مخاطبان افزایش دهد. این موضوع در برخی زمینه های آموزشی از اهمیت زیادی برخوردار است.

معایب استفاده پست های عکس دار در پیج اینستاگرام

 • معمولاً کامنت های کمتری نسبت به محتوای ویدیویی دریافت می کنند.
 • در حالت کلی، تعداد فورواردها و سیوها در پست های عکس‌دار کمتر از پست های ویدیویی است.
 • میزان اطلاعاتی که میتوان با عکس ها انتقال داد، محدود است.

مزایا و معایب استفاده از ویدیو در اینستاگرام چیست!

مزیت‌های استفاده از ویدیو در پیج اینستاگرام

 • کامنت های بیشتری دریافت خواهید کرد.
 • میزان سیو و اشتراک گذاری محتوای شما بیشتر خواهد بود.
 • خواهید توانست اطلاعات بیشتری را به مخاطبان خود منتقل کنید.

معایب استفاده از ویدیویی در پیج اینستاگرام

 • نسبت به پست های عکس دار، لایک کمتری دریافت خواهید کرد.
 • برای تولید محتوای ویدیویی باید هزینه و زمان بیشتری را صرف کنید.
 • به مهارت بیشتری نیاز دارید.

برنده نهایی این مسابقه ویدیو است

تمامی مطالب گفته شده در این مقاله را به دقت مطالعه کنید و همچنین زمینه ی فعالیت پیج اینستاگرام خود را هم در نظر بگیرید. تنها در این صورت خواهید توانست به نتیجه ی مطلوب خود برسید و مخاطبان پیج اینستاگرام خود را راضی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا